Suni gübre ilişkili vitamin, mineraller ve fitokimyasallar

Suni Gübreleme Kaynaklı Multivitamin, Mineral ve fitokimyasal Kullanım Gerekliliği

Aynı toprak yapısındaki bozulmalara benzer şekilde, sebze ve meyvelerin üretilmesi esnasında kullanılan gübreler de bu besinlerin içerdiği vitamin ve minerallerin önemli ölçüde azalmasına sebep olmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde tarımda kullanılan zirai ilaçlar ve gübreler ile ilgili çok sıkı denetimler olmasına rağmen ülkemizde buna ilişkin ciddi bir denetleme ve yaptırım bulunmamaktadır.

Hollanda, Belçika, Danimarka, Fansa, İspanya, İtalya, İsviçre, Almanya, Polonya, Avusturya gibi coğrafi olarak bize yakın Avrupa ülkeleri aynı zamanda kendilerine yetebilecek oranda hayvancılık kapasitesine sahiptir ve yüksek miktarda hayvansal atık üretirler. Bunun yanı sıra atık tarım ürünlerini son derece iyi işlemeleri ve biyolojik olarak kullanılabilir evsel atıkları gübreye dönüştürmeleri sebebiyle, yüksek miktarda organik gübre üretim potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla ülkelerindeki tarım alanlarında doğal gübre ağırlıklı olarak yetiştiricilik yapmaktadırlar. Ancak ülkemiz gibi diğer 3. Dünya ülkelerinde bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlayacak doğal olmayan kimyasallar; ‘GÜBRE’ adı altında kullanılmaktadır. Birçok gelişmiş Dünya ülkesinde yasak olan bu kimyasallar ülkemizde denetimsiz bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir bitkinin olması gerekenden daha hızlı büyümesi ancak yapay kimyasallar ile olabilir. Bir bitkinin büyümesi topraktan aldığı karbona, havadan aldığı oksijene, suya ve güneşe bağlıdır. Toprağı yapay olarak karbon ile zenginleştirebilir, bolca sulayabilirsiniz ancak toplam güneşlenme süresini değiştiremezsiniz. Buna da yapay olarak foton etkili ışıklandırma ile yaptığınızı varsaysak bile bitki asla olması gerektiği kadar vitamin, mineral, lif ve fitokimyasal içeremez. Bu nedenle kaliteden yoksun tarım politikaları ile ülkemizde yetişmiş besinleri tüketiyorsanız mutlaka multivitamin, mineral ve fitokimyasal desteği almalısınız.

önceki yazı

Toprak Yapısının Değişimi Kaynaklı Multivitamin, Mineral ve Fitokimyasal Gereksinimi

sonraki yazı

This is the most recent story.

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken