EMS

EMS Egzersizlerine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

EMS EGZERSİZİ NE ANLAMA GELİR ?

EMS egzersizleri, beden üzerine giydirilen bir elbise yardımıyla, 300 farklı kasın, bir kontrol ünitesinden bölgeleri, kasılma şekilleri, yüklenme/dinlenme oranları ayarlanmak suretiyle, egzersiz şiddetini 2 – 40 kat artırması yöntemidir.

 

EMS EGZERSİZLERİ VÜCUDUNUZA ZARAR VERİR Mİ ?

EMS egzersizleri, beynin kasları uyarma mekanizmasını taklit ederek kurgulanmış bir yöntemdir. Kasa gönderdiği uyarı şiddet ve derinlikleri merkezi sinir sisteminin doğal yollarla oluşturabileceği elektriksel uyarıların alt ve üst sınırları içerisindedir. Bu nedenle EMS egzersizleri yapay bir yöntem olmasına rağmen, doğal bedensel mekanizmaları taklit ettiği için zararlı değildir.

 

EMS EGZERSİZLERİ KİMLERDE UYGULANMAZ ?

EMS egzersizleri kalp pili kullananlar ve Epilepsi hastalarında önerilmez. Epilepsi hastalarında kullanılmaması bir TEORİK uyarıdır. Henüz epilepsi hastaları üzerindeki sonuçlarını belgeleyen yeterince bilimsel araştırma olmadığı için, merkezi sinir sistemi bilgimize dayanarak TEORİDE nöbet sıklığını ARTTIRABİLİR ihtimali üzerine bu bilgilendirmeyi kullanmaktayız.

 

EMS EGZERSİZİ SİZE NE FAYDA SAĞLAR ?

Normal olarak tanımlanan (55 – 65 kg / 160 – 175 cm) bir kadın; istemli olarak 6 MET (7 kcal/dk) şiddetin üzerindeki bir egzersiz ile 90 dakikada 650 – 800 kcal enerji harcar. Bu 100 – 110 gr yağ dokusu enerjisine eşdeğerdir. EMS egzersizi ile bu enerji sarfiyatı 20 dakikada, daha çok statik kasılmalardan oluşan basit egzersizler ile elde edilir. Bunu koşu bandında 8-9 km/h saat hızda 90 dakikalık jogging’ in karşılığı olarak düşünebilirsiniz.

Diğer taraftan geleneksel fitness antrenmanlarında beyin oluşturduğu istemli kasılmalar ile kasları belirli bir noktaya kadar zorlayabilir. Yorgunluk ALGISI ilişkili refleks mekanizmalar devreye girdiğinde, henüz kas dokusunun % 50 – 60 potansiyeli kullanılmış ve kaslar henüz tam yorulmamışken, egzersiz YORGUNLUK ALGISI sebebiyle bırakılır.

EMS merkezi sinir sistemini taklit ederek dışarıdan bağlandığı için kasın % 85 ve üzeri potansiyelini aktive eder. Buna bağlı olarak kas dokusu çok hızlı sürede TONUS/SERTLİK (tone) artışı elde eder ve kısa sürede enerji sarfiyatına bağlı olarak yağ dokusu kaybı oluşur.

 

EMS EGZERSİZLERİ HAFTADA KAÇ DEFA UYGULANIR ?

Bireyin başlangıç durumuna bağlı olarak haftada 2 – 3 egzersiz yapılır. Egzersizler arasında en az 24 saat ara olması gereklidir.

 

EMS EGZERSİZLERİ İLE NE KADAR SÜREDE SONUÇ ELDE EDİLİR ?

8 – 10 seans arasında gözle görülür etkiler elde edilmeye başlanır. Net sonuçlar 30 – 36 seans arasında elde edilir.

 

EMS EGZERSİZLERİNİN ETKİSİ NASIL ARTIRILABİLİR?

Haftada 2 – 3 gün uygulanacak EMS egzersizlerinin aralarına ek 20 – 30 dakikalık fonksiyonel antrenmanlar ve/veya 30 – 60 dakika süreli yürüyüşler eklenerek etki artırılabilir. Bu haftada 1 EMS + 4 Fonksiyonel, 2 EMS + 2 Fonksiyonel, 2 EMS + 3 Fonksiyonel antrenman şeklinde düzenlenebilir.

 

EMS’ NİN GELİŞİMSEL “EGZERSİZ MOD” U NEDİR ?

6 – 10 egzersiz oturumu               STATİK

11 – 20 egzersiz oturumu            STATİK / DİNAMİK

21 – 30 egzersiz oturumu            DİNAMİK / FONKSİYONEL

31 – 40 egzersiz oturumu            FONKSİYONEL

+ 41 egzersiz oturumu                  MATERYALLİ

önceki yazı

Yaşlanmada Makro ve Mikro Besin Yetersizliğinin Etkisi

sonraki yazı

Toprak Yapısının Değişimi Kaynaklı Multivitamin, Mineral ve Fitokimyasal Gereksinimi

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken