Yaşlanmada makro ve mikro besin yetersizliğinin etkisi

Yaşlanmada Makro ve Mikro Besin Yetersizliğinin Etkisi

Yaşlanmada Makro ve Mikro Besin Yetersizliğinin Etkisi

Su, protein, yağ ve karbonhidratlar makro besinler ve yine bu makro besinler içerisinde vücuda aldığımız mineral, vitamin ve vitamin benzeşikleri mikro besinleri oluşturur. Vücutta bir enzimin üretilebilmesi ya da bir hormonun sentezlenebilmesi için, üretim anında gerekli olan tüm makro ve mikro besinlerin yeteri oranda bulunması gerekir. Eğer bir tanesi bile yeteri oranda yoksa o enzim ya da hormon yapılamaz.

Örneğin kan yağ düzeyi yüksek olan hastaların kan yağlarını dengelemek için kullandıkları ilaçlar, Ko-enzim Q10 üretimini engeller. Ko-enzim Q10 eksikliği yağların ve karbonhidratların mitakondri içerisinde verimli şekilde enerji amaçlı kullanılmasını engeller. Verimliliği düşen enerji üretim sürecinden çok yüksek miktarda serbest radikal kaçağı oluşmaya başlar. Serbest radikal kaçağı, ikincil mekanizmalar sebebi ile hücre B vitamin içeriğinin azalmasına sebep olur. B vitamin seviyesinin düşmesi DNA kopyalanmasındaki hata oranının yükselmesine sebep olur. DNA kopyalamasındaki hata oranının yükselmesi yaşlanmayı hızlandırır, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini verimini düşürür. Yani; sağlığı geliştirmek için kullanılan bir yağ ilacı sizi daha fazla hasta eder. Dolayısıyla kan yağlarının yüksek olmasına karşı bir ilaç vermek yerine insanları beslenme konusunda eğitmek ve egzersize yönlendirmek hayat kurtarabilecekken bizler sadece hastalıkları maskeleyip, ileride daha da büyüyerek karşımıza gelmelerini sağlıyoruz.

Diğer taraftan tohum yapısının değişmesi, tarım ilaçları, gübreleme şekli ve iklim sebebiyle günümüzdeki sebze, meyve ve otların vitamin, mineral ve fitokimyasal içerikleri oldukça azalmıştır. Bu nedenle çağdaş bilimin kabul ettiği ve özellikle 2010 ve sonrası kuvvetli bilimsel araştırmalar ile belgelendiği şekliyle vitamin, mineral ve fito-besin supplementasyonu elzem hale gelmiştir.

önceki yazı

Yaşlanmada Çevre Etkisi

sonraki yazı

EMS Egzersizlerine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken