Yaşlanmada Antioksidan etkisi

Yaşlanmada Antioksidan Etkisi

Yaşlanma; gözlenebilir DNA HASARIDIR.

Yaşlanma olarak bilinen ve genel anlamda vücudun fonksiyonlarının günden güne gerilemesi ve bazılarının iş görmez hale gelmesi durumudur. Ancak bilimsel literatürdeki karşılığı ise az önce yukarıda da tanımlandığı şekilde GÖZLENEBİLİR HALE GELEN BİRİKİMSEL DNA HASARIDIR.

 

DNA replikasyonu, DNA sarmalının ikiye ayrılarak

her bir sarmalın kendisinden bir tane kopyalaması ile olur

 

Vücudumuzdaki kas, kan, damar, iç organ, kemik, vb dokuları oluşturan hücreler fonksiyonlarını yerine getiriyorken bozunuma uğrarlar. Örneğin bir kas dokusu hücresi yaklaşık 150 günde yenilenir. Bu döngü insan yaşam boyunca devam eder.

Fonksiyonunu kaybetmeye başlayan hücreler vücut tarafından parçalanıyorken, sağlıklı hücreler tarafından yenileri yapılır. Sağlıklı hücrelerin yeni bir hücre yapmasına HÜCRE REPLİKASYONU denir. Replikasyon bir şeyi tekrarlamak demektir. HÜCRE REPLİKASYONU DENDİĞİ ZAMAN; sağlıklı hücrelerin kendilerini KOPYALAMASI yani TEKRAR ETMESİ olarak ifade edilebilir.

Hücreler kendilerini kopyalıyorken esas kopyaladıkları tüm bilginin saklandığı ve yaşamın devamının kodlarının saklı olduğu DNA’ dır. DNA sarmalının içerisinde yaklaşık olarak 3.000.000.000 kod bulunur. Her HÜCRE REPLİKASYONUNDA bu 3.000.000.000 kod kopyalanır. İŞTE YAŞLANMA OLARAK İFADE EDİLEN DURUM TAM DA BU NOKTADA TEZAHÜR EDER. Bu kodların kopyalanıyorken % 100 başarı ile kodlanması mümkün değildir. 1/3.000.000.000 hata payı dahi olsa bir hata ile kopyalanır. Yani yeni hücre onu üreten hücreden en az 1/3.000.000.000 oranında yaşlıdır.

 

Şekilde karaciğer hücrelerinin farklı DNA bozunma oranlarının sonuçları gözükmektedir.

Kanserde ise hücre öyle büyük DNA hasar oranıyla replike olmuştur ki, hücreler artık karaciğer hücresi değildir.

 

Sigara kullanımı, rafine şeker ve tuz tüketilmesi, yetersiz uyku, güneşe maruz kalmak, stress, vitamin ve mineral eksikliği, kalitesiz su tüketimi bu 3.000/000.000 kodun kopyalanma hata oranını yükseltir. Yani 1/3.000.000.000 hata yerine 3/3.000.000.000 ya da 5/3.000.000.000 olabilir. Dolayısıyla 150 günde sadece 1 birim yaşlanacağına 3 ya da 5 birim yaşlanır. Bir sonraki hücre de daha önceden bu hata oranıyla üretilmiş hücreden kopyalanacağı için hücrelerin fonksiyonları git gide bozulur ve bazen yaşamın sonlarına doğru hiç fonksiyon görmez hale gelebilirler.

ANTİOKSİDANLAR olarak tanımlanan vitamin, mineral ve fitokimyasallar, hem DNA’ nın kendini replike ediyorken kullandığı enzimlerin verimliliğini artırır hem de replikasyon esnasında, replikasyon tamamlanmadan DNA sarmalları boyunca yukarı aşağı hareket ederek oluşan hataları bildiren tedavi edici enzimleri aktifler.

önceki yazı

Fitness ile Wellness Arasındaki Fark Nedir ?

sonraki yazı

Yaşlanmada Çevre Etkisi

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken