Mucize diyet yoktur. Tek gerçek GENETİKTİR

MUCİZE DİYET YOKTUR, TEK GERÇEK GENETİKTİR

Bunu hem YAZMAK hem de SÖYLEMEK çok ağır gelse de TARİHTE 1. ve 2. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRAKİ DÖNEMLER HARİÇ, EĞER MEVCUT DÜZEN DEVAM EDERSE, 3. DÜNYA ÜLKELERİNDE “İLK DEFA BİR NESİL ANNE VE BABASINDAN ÖNCE ÖLECEKTİR”.

Yine çok dramatiktir ki “OBEZİTE KAYNAKLI HASTALIKLARDAN ÖLEN İNSAN SAYISI, AÇLIKTAN ÖLEN İNSAN SAYISINDAN DAHA YÜKSEKTİR”. Şu an Dünyada 1.200.000 obez bulunmaktadır ve bunların 1/3 gelecek yıllar içerisinde obeziteye bağlı kalp, kan, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bağlı ölecektir.

İnsanoğlu yaklaşık 500.000 – 700.000 yıl olduğu tahmin edilen bir evrim sonucunda mevcut bedensel ve ZİHİNSEL fonksiyonlarına kavuşmuştur. Bu evrim süresince vitamin ve mineralden zengin çiğ sebze, meyve ve kök, yağsız av hayvanı, deniz ve tatlı su ürünleri tüketerek mevcut haline gelmiştir.

Bundan yaklaşık 10.000 yıl önce tarım’ ı keşfetmiş ve 3000 yıl boyunca sistematik olarak medeniyetini geliştirmiş, sosyalleşmiş ve tarımın getirilerini kullanarak 7000 yıl öncesinde şehirleşmeye başlamıştır. Dolayısıyla toplu tarım üretimi yoluyla TAHIL ÜRÜNLERİNDEN ZENGİN BESLENMEYE GEÇİŞ YAPMIŞTIR.

Şekerin rafine edilmesi ve dolayısıyla işlenmiş şekerin insan hayatına girmesiyle birlikte 1880 yılından sonra basit karbonhidratlardan zengin beslenemeye başlamıştır.

1970’ ler sonrası oluşan FAST FOOD DEVRİMİNE BAĞLI OLARAK SAĞLIKSIZ YAĞLAR VE ŞEKER ORANI YÜKSEK BESİNLERDEN OLUŞAN MEGA MENÜLER İLE SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE KENDİNDEN SONRA GELEN NESİLLERİ ZEHİRLEMEYE BAŞLAMIŞTIR.

Evriminin 700.000 yıl sürdüğü varsayılırsa, 1880 yılından sonra gelişen YENİ DÜZEN İŞLENMİŞ GIDALAR insanoğlu evriminin ancak 1/5000’ ine eşittir. Dolayısıyla metabolizmasının gelişmesine olanak sağlayan vitamin ve mineralden zengin olan besinlerden ayrılıp evriminin sadece 5000’ de 1’ ine denk gelen bir sürede rafine edilmiş şeker, zararlı yağlar, vitamin/mineralden yoksun boş besinler, yağ oranı yüksek hayvanlardan oluşan bir beslenme rejimine alışması İMKANSIZDIR.

İşte bu nedenle insanoğlu evriminin gelişim aşamalarında var olmayan ve ancak tarım devriminden sonra ortaya çıkan ve son 130 yıl içerisinde yaygınlaşan İNSULİN DİRENCİ, DİABET 1, DİABET 2, KRONİK YORGUNLUK, DAMAR SERTLİĞİ, İÇ ORGAN YAĞLANMASI ve bunlarla ilişkili birçok hastalık oluşmuştur.

 

Bu hastalıkların tamamı, insan geçmiş gelişim süreçlerini ve mevcut gününün etkileriyle şekil alan ve evrimleşen DNA’ nın hasar görmesine bağlı oluşmaktadır. DNA’ nın fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, gerekli enzimlerin üretilmesi ve ilgili organların dokularının sentezlenmesini sağlayabilmesi için vitamin, mineral, fitokimyasal, amino asid ve iyi yağların hücre ortamında yeterli konsantrasyonda olması gerekir. Eğer tüketilen besinler bunu karşılayamaz ise DNA fonksiyonunu kaybederek zarar görmeye başlar. İNSANOĞLUNUN YAŞLANMA OLARAK İFADE ETTİĞİ ŞEY; BİLİMSEL OLARAK GÖZLENEBİLİR DNA HASARIDIR.

Tüm bunlardan yola çıkarak insan tarihini mevcut evrimi ile birlikte YAŞAMAKTA OLDUĞU HAYATIN İZLERİNİ DE BUNA EKLEYEREK bir sonraki nesile aktaran anahtar yapı taşı olan DNA’ nın yapısal hasara uğramaması için 700.000 yıl boyunca alıştığı besin maddelerini sağlayan bir beslenme rejimi uygulanmalıdır. Bu; beraberinde YAŞLANMA OLARAK İFADE EDİLEN GÖZLENEBİLİR DNA HASARININ OLMASI GEREKEN HIZDA DEVAM ETMESİNİ SAĞLAYACAKTIR.

Tüm bunlardan yola çıkarak; GENETİK BESİN DUYARLILIĞINA BAĞLI BESLENME, o bedende bulunan ve atalarının evrimleştiği çevre ve besin şartlarına uyum göstermiş DNA’ nın ihtiyaç duyduğu besin ortamını yaratmaktır.

İŞTE BU NEDENLE MUCİZE DİYET YOKTUR !!!!! TEK GERÇEK DNA TABANLI BESLENMEDİR…

önceki yazı

Neden Skinfold Ölçümü

sonraki yazı

Genetik Besin Duyarlılığı Nasıl Tespit Edilir

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken