Fitness ile wellness arasındaki fark nedir

Fitness ile Wellness Arasındaki Fark Nedir ?

Fitness tüm Dünya’ da genelleşmiş bir kavram haline geldiği için Türkçe’ deki karşılığını bulmaya çalışmak gereksiz bir çaba olacaktır. Bu nedenle kavram’ ın içini iyi ifade etmek gerekir.

Wellness = Fitness + Health… yani Genel Mükemmel Sağlıklılık Durumu (Wellness) ancak fitness ve sağlık açısından eş oranda gelişmiş bir organizmada görülür. Buradan yola çıkarsak;

Fitness’ ı; kas, eklem, kemikler yolu ile elde edilen mükemmel pozütür, kuvvet, koordinasyon, denge, elastikiyet, mobilite ile kalp, kan ve solunum sistemi performansı ilişkili dayanıklılık ve mental fonksiyonlar ilişkili devamlılık/sürdürebilme yeteneği olarak tanımlayabiliriz.

Sağlık (health); iç organların sağlıklılık durumu ve fonksiyonları, bağışıklık sistemi performansı ve yaşlanma etkilerine olan tepkileri olarak açıklayabiliriz. Dolayısıyla sağlık (health) insülin direnci, kolestrol, trigliserid oranları düzgün, sigara etkisine maruz kalmayan, düzenli ve dengeli beslenen bir organizmayı tanımlar.

Yukarıda tanımlanmış olan fitness ve sağlık (health) birleşiminin sonucu WELLNESS’ dır…

Buradan yola çıktığımızda son derece atletik gözüken bir erkek ya da kadın vücudu, eğer ilaç kullanılarak yapıldıysa sağlıklı (healty) değildir. Dolayısıyla WELLNESS olamaz. Ancak gerektiği kadar kuvvetli ve dayanıklı olacak kadar egzersiz yapan ve dengeli beslenmeye çalışarak sigara kullanmayan bir beden, SÖZDE ATLETİK VE SAĞLIKLI gözüken ilk bedenden daha WELL’ dir…yani toplam sağlıklılık oranı daha iyidir. Yılların sonunda ilk bahsedilen beden sağlık sorunları yaşayacakken, ikinci sözü edilen beden yaşlılık yılları da dahil olmak üzere daha sağlıklı ve tüm fonksiyonları yerinde bir yaşam sürecektir.

önceki yazı

Genetik Besin Toleransı ilişkili Beslenme Programlaması

sonraki yazı

Yaşlanmada Antioksidan Etkisi

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken