Skinfold Ölçümü

Neden Skinfold Ölçümü

Şu an hem performans sporcuları hem de fitness sektöründe çok farklı vücut yağ oranı tespit etme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar su altı ağırlık ölçümü, deri kıvrımı ölçümü, bod pod, bioelektrik impedans, ultrason ve çevre ölçümü yöntemleri olarak tanımlanabilir. Bunların içerisinde en doğru (kadabraya en yakın) yöntem su altı ağırlık ölçüm yöntemidir. Bundan sonraki en yüksek doğruluk payı SKINFOLD ölçüm yöntemi olarak adlandırılan DERİ ALTI YAĞ ölçüm yöntemidir.

DERİ ALTI YAĞ ÖLÇÜMÜ bedenin farklı noktalarındaki, deri kalınlığı değerlerinin kayıt altına alınması sağlar. Buna bağlı yağ kaybı süreci daha doğru izlenebilir. Diğer taraftan birbirinden farklı olan her metabolizmanın bölgesel yağlanmasının sebebi farklı olabilir. Gece çok geç yatılması bazı bedenlerde göbek bölgesindeki yağlanmayı artırabiliyorken, yüksek miktarda hidrojene yağ kullanımı bazı bedenlerde sırt bölgesinde, koltuk altı ve üst arka koldaki yağlanmayı aktive edebilir. Dolayısıyla DERİ ALTI YAĞ oranı tespitine dayalı zayıflama süreci her zaman yaşamsal değişimlere bağlı tepkilerin izlenebilmesi için avantaj sağlar.

Günümüzde birçok spor, spor ve sağlık ya da güzellik merkezinde ellerden ve ayaklardan vücuda bir miktar elektrik verilmek suretiyle BİOELEKTRİK İMPEDANS yöntemi ile kas, yağ ve vücut su oranı tahminleri yapan aletler kullanılmaktadır. Ancak bu aletler mensturasyon, açlık – tokluk, çay/kahve tüketimi, alkol tüketimi, ağrı kesiciler, sigara kullanımı, hamilelik ve hamilelik sonrası ödem, alerjik reaksiyonlar gibi bir çok faktörden etkilenmekte ve sıklıkla 4/10 düzeyinde doğru tahminde bulunabilmektedir.

Diğer taraftan bu cihazların çok yaygın kullanılmasının en önemli sebebi, kullanımlarının kolay olması ve özel teknik bilgi ile el tecrübesi gerektirmiyor olmalarıdır. DERİ ALTI YAĞ dokusu ölçümü hem +/- 2% gibi çok düşük bir standart sapmaya sahip hem de ileri düzey tecrübe ve teknik bilgi gerektirmektedir.

 

önceki yazı

FONKSİYONEL ANTRENMAN

sonraki yazı

MUCİZE DİYET YOKTUR, TEK GERÇEK GENETİKTİR

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken