Zone Diyet

Zone & Paleo Diyet

 

THE ZONE

NE YENİR

Yağsız et, derisiz kümes hayvanları, balık, düşük yağlı süt ürünleri, yumurta beyazı, tofu, soya tüketilir. Buna ek olarak havuç ve mısır hariç tüm sebzeler ile muz ve kurutulmuş meyve hariç tüm meyveler tüketilebilir.

PORSİYONLAR

Her ana ve ara öğün % 40 karbonhidrat, % 30 yağ ve % 30 protein içerir. Günlük 1500 kalori civarında tüketilir.

ANA HEDEF

Orijinal olarak kalp rahatsızlıklarının azaltılması için dizayn edilmiştir. İnsülin üretiminin azaltılması hedefine odaklanmış bir diyettir.

DAYANDIĞI TEKNİK BİLGİ

Artmış insülin’ in sebebi fazla karbonhidrat ya da kaloridir. Artmış insülin yağ birikimine sebep olur.

Zone diyette organizma insülin salınımını dengeler ve bir süper hormon olarak adlandırılan EICOSANOID salınımını arttırır. Tüketilen yağ çeşidi ve miktarı eikosanoid salınımına etki eder.

Burda anlaşılması gereken en önemli nokta iyi eikosanoidler ile kötü eikosanoidler arasında kurulması gereken dengedir. Hatta dengeden öte ağırlık noktasının iyi eikosanoidler tarafında olması gerekmektedir.

İnsülin yağ birikimini tetiklemesinin yanı sıra arşidonik asid üretiminin artmasına sebep olan anahtar enzimler üzerine de etki eder. Arşidonik asid kötü eikosanoid üretiminde yapı taşıdır.

NEYİN GARANTİSİNİ VERİR

İnsülin salınımının kontrol edilmesine bağlı olarak yağ dokunun kaybı ve yaşam boyu kardiovasküler hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması. Buna ek olarak yüksek fiziksel ve mental performans.

ALTI ÇİZİLMESİ GEREKENLER

Eğer kaybedilmesi gereken yağ kitleniz çok fazla ise bu diyet sizin için çok yüksek miktarda calori içeriyor olabilir.

Bunun yanı sıra karbonhidrat intoleransı gelişmiş olan bireylerde diyette kullanılan % 40 karbonhidrat oranı kompleks kaynaklardan geliyor olsa da yüksek bir oran olabilir.

BULGULAR

Sportif performansın arttığı, yağ oranının düştüğü ve kan şeker miktarının dengelendiği saptanmıştır. Ancak değişimler yavaş ve nicelik olarak yüksek değildir.


 

THE PALEO

NE YENİR

Et, balık, tüm sebze ve meyveler tüketilir. Süt ürünleri, kuru baklagiller ve işlem görmüş ürünleri yemezler. Buna ısıl işlem görmüş sucuk ve salam da dahildir.

PORSİYONLAR

Porsiyon kontrolü ve kalori hesabı yapılmaz. Ancak beslenme tarzında tercih edilen ürünler göz önünde bulundurulduğunda toplam kalorinin % 50 – 55’ i yağsız organik et, kümes hayvanları ve balıktan gelir. Geri kalan kalorinin kaynağı ise sebze ve sağlıklı yağlar olarak ifade edilebilir.

ANA HEDEF

İnsanların evrim geçirdiği ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak en üst düzey gelişimin elde edildiği çağlardaki beslenmenin taklit edilmesi esasına dayanır. Bu şekilde obesiteyi de içine alan hemen hemen tüm beslenme kaynaklı rahatsızlığın oluşumunun engellenebileceği, oluşmuş olanların da kısmen tedavi edilebileceği inancını barındırır. Sindirim sistemimiz halen mağara dönemi beslenmesine uygun özellikler taşımaktadır. Sindirim sistemimiz henüz günümüz beslenmesine uyum sağlayacak nitelikte evrimleşmemiştir.

DAYANDIĞI TEKNİK BİLGİ

DNA bulguları göstermiştir ki insanoğlu sert bir genetik adaptasyonu ancak 2,5 milyon yıl içinde gerçekleştirebilmiştir. Yani evrim düşünüldüğünden çok daha yavaş devam eder.

Kanser, obesite, vb., günümüz rahatsızlıklarının ortaya çıkışları ile bizim “modern diyet” adını verdiğimiz yeni sosyal yaşam beslenme tarzımız hemen hemen benzer başlangıç tarihine sahiptir.

Vücud ortamının asidik olmaması için alkaliye dönüştürüm önemlidir. Ancak günümüzde tüketilen tahıl ve işlenmiş tahıl ürünleri kaynaklı acid birikimi organizmanın başa çıkabileceğinin üzerindedir.

Et, tahıl, kurubaklagiller, peynir ve tuz yüksek miktarda asid üretimine sebep olur.

Paleo diyette ise asid oluşumuna sebep olan tek besim et olarak göze çarpar. Bu etki ise sebze ve meyveler tarafından oluşturulan tampon mekanizmalar ile nötralize edilir.

NEYİN GARANTİSİNİ VERİR

Yağ dokusu kaybı ve günümüz modern hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılması.

ALTI ÇİZİLMESİ GEREKENLER

Bireylerin çok büyük bölümü diyet uygulamalarında net sınırları bilmek ister. şablonlara bağlı kalıp sıkı sıkıya kurallara tabi olmak uygulama açısından daha kolay olarak algılanır. bu diyetteki esnek sınırlar ve varyasyon zenginliği bu açıdan sıkıntı yaratabilir.

Diğer taraftan diyette özellikle meyvelere bir sınırlama getirilmemiş olması özellikle karbonhidrat intoleransı olan bireylerde sıkıntı yaratabilir.

BULGULAR

Paleo diyet ile immun sistemin büyük ölçüde aktive olduğu, alerjik reaksiyonların gerilediği, ödemin azaldığı, osteoporozun gerilediği, asidozun azaldığı saptanmıştır. Enfeksiyonlara dayalı gelişen rahatsızlıklarda ciddi anlamda gerile saptanması büyük oranda aktive olan immün sistem kaynaklıdır.

önceki yazı

Omega RX Zone Diyet (Crossfit Diet)

sonraki yazı

FONKSİYONEL ANTRENMAN

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken