Mat PilatesReformerPilates

Reformer & Mat Pilates

İlk temelleri romatizmal ve diğer hastalıklar kaynaklı oluşan bedensel hasarların tedavi edilmesi gerçeğine dayalı bir hareket metodolojisidir. Adını sistemin mucidi ve geliştiricisi olan Joseph Pilates’ den alır. Yaylar ve makara sistemlerinin kullanımına bağlı olarak; kontrollü direnç uygulaması ve dengenin ön planda tutulduğu egzersizler bütünü olarak da tanımlanabilir. Doğrudan sistemin kendisi için geliştirilmiş olan “reformer”, tower reformer”, “cadillac”, “chair”, “arc barrel” ve “ladder barrel” haricinde toplamda 500’ü bulan egzersiz bütününden oluşan “mat” / “yer hareketleri” sisteminden oluşan son derece zengin bir fiziksel egzersiz yöntemidir.

Burada değinilmesi gereken önemli nokta ise MAT PILATES ile REFORMER PILATES’ in birbirlerinden farklı birer egzersiz modu olmadığıdır. Tam tersine birbirinin tamamlayıcısı olan ve metodolojik olarak birbirlerinin devamı olarak kullanılan egzersiz modlarıdır. Buna bağlı olarak REFORMER PILATES’ i ayrı bir egzersiz modu, MAT PILATES ise ayrı bir egzersiz modu olarak belirtmek yerine, REFORMER & MAT PILATES olarak aynı başlık altında ifade etmek olacaktır.

Günümüzdeki hareketsiz yaşam, beraberinde HYPOKİNETİK HASTALIKLAR adı verilen ve hem metabolizmayı hem de iskelet kas sistemini etkileyen birçok yeni çağ hastalığı üretmiştir. Bu bağlamda 1900 lü yılların başında yetersiz tıbbi bilgi ve savaşlar kaynaklı oluşan bedensel hasarları tedavi etmek için inşaa edilmeye başlanmış bu metadoloji günümüzde hareketsizlik (hypokinesis) sebebiyle insanların bedenlerinde oluşan hasarları giderme ve/veya önleme amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Yıllar içerisinde kurucusunun izinden ilerleyerek, yeni bilimsel buluşlar ile birlikte yoga, jimnastik ve fitness gibi diğer disiplinlerin metadolojilerini de kullanarak gelişmeye devam etmiştir. Günümüzde fitness sektörünün önemli kollarından biri haline gelmiş egzersiz modlarından biridir.

önceki yazı

EMS Egzersizleri

sonraki yazı

Crossfit Metodolojisi

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken