Crossfit Metodolojisi

Crossfit Metodolojisi

Crossfit kalça (hip), karın (abdomen) ve omuz (shoulder) merkez bölgeleri (cores) ve kondisyon üzerine kurgulanmış bir antrenman yöntemidir. Kalp, kan dolaşım ve solunumsal dayanıklılık, devamlılık, kuvvet, fleksibilite, güç, sürat, koordinasyon, çeviklik, denge ve akıcılık olarak tanımlanabilecek 10 özelliği birlikte ve yetkin şekilde geliştirmeyi amaçlar.

İnsan yavrusu 2 yaş çivarında oturmalar, kalkmalar, tırmanmalar ve engel aşmalarda organizmanın en verimsel hareket tekniklerini uygular. “Deadlift”, “overhead squat”, “good morning” gibi son derece kompleks hareketleri muazzam bir akıcılık, elastikiyet ve çeviklik ile yapar.

 

  

 

Hareketsiz yaşam ya da yanlış ve tek yönlü egzersiz bu potansiyelin gerilemesine sebep olur. İnsanların çoğu orta yaşlarda eğilme, bükülme, tırmanma, aşma gibi son derece doğal evrimsel hareketleri yeterince akıcı ve elastik yapamaz hale gelir. Crossfit metodoojisi “olimpik kaldırışlar”, “jimnastik” ve kürek, koşu, yüzme, bisiklet gibi dayanıklılık aktivitelerini bir arada ve uyum içinde kullanarak bu fonksiyon kaybını gidermenin ötesinde tüm potansiyelleri sınırları ölçütünde geliştirmeyi amaçlar.

Crossfit sonsuz gelişim prensibi üzerine kurgulanmış, doğru beslenme, iyi yaşam ve nitelikli egzersiz doktrini temel alınarak kurgulanmış bir yöntemdir. Buna bağlı olarak birbirinden ayrı on binlerce farklı çalışma kombinasyonunu, sürekli gelişim prensibine bağlı olarak egzersiz şiddetini aşamalı olarak artıran tarzda etki ettirir.

Bireyselliğin ötesinde gurup egzersizine olanak tanıyan ve hatta teşvik eden niteliği sayesinde komin aktiviteye olanak tanıyarak geleneksel fitness aktivitelerinin çok ötesinde bir ruha sahiptir.

Metodolojinin en önemli ayaklarından biri olan “BESLENME” sistematiği, Dünya çapında bilinir hale gelmiş olan ZONE diyettir. Çağın hastalığı olarak tanımlanabilecek OBEZİTE ve ENFLAMASYON karşıtı olarak ZONE diyeti OMEGA RX ZONE DIET olarak güncellemişler ve omega yağları kaynaklı besinlerin miktarını artırdıkları yeni bir versiyon yaratmışlardır. Diğer bölümlerde ZONE diyet hakkında daha kapsamlı bilgi verilmiştir.

önceki yazı

Reformer & Mat Pilates

sonraki yazı

Omega RX Zone Diyet (Crossfit Diet)

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken