Omega RX Zone Diyet

Omega RX Zone Diyet (Crossfit Diet)

“ZONE” DİYETİN KISA TANIMI

Zone; biz her yemek yediğimizde, tükettiğimiz besinlere karşılık oluşan hormonal tepkilerin dengede tutulması durumudur. Bu nedenle “zone” olarak adlandırılır.

Zone çok basit bir şekilde; yemeyi planladığınız her 1 kap sebze ya da ½ porsiyon meyve ya da ¼ kap makarna için, o öğüne 1 ounce az yağlı protein eklemektir. Hatta en optimale ulaşmak için zeytinyağ gibi bir miktar tekli doymamış yağ (mono-unsaturated fat) eklenmesi o öğünün en uygun değerlere gelmesine yardımcı olacaktır. Mono unsaturated fat’ e örnek olarak zeytinyağı ya da toz haline getirilmiş badem gösterilebilir.

Omega RX Zone diyet ise geleneksel ZONE diyete daha yüksek oranda OMEGA YAĞLARI içeren besinlerin eklenmesi durumudur. OMEGA yağlarının miktarının artırılmasının sebebi; çağın en önemli hastalıklarından biri olan ve KANSER gelişimini desteklediği belgelenen ENFLAMASYONA karşı bir önlemdir.

Genel geçer, yaygın beslenme önerileri ve diyet uygulamaları tahıllar ve tahıl kaynaklı ürünlerin zengin olarak kullanıldığı düzenlemeler üzerine kurgulanmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, yüksek et kalitesi sebebiyle yetiştirilen davarların etinin yağlanması için uygulanan beslenme rejimi de yağ oranı düşük tahıl kaynaklıdır. Etinin yağlanması amacıyla hayvanlara uygulanan düşük yağlı tahıl beslenme rejiminin hangi fizyolojik temel baz alınarak insanlara uygulandığı ise büyük bir soru işaretidir. Yağ oranı düşük karbonhidrattan zengin beslenme şekli günümüz çağdaş toplumunun büyük hazır besin üreticilerinin yarattığı bir algı gibi gözükmektedir.

Düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı beslenmeyi öneren sistem bir DÜŞMANDIR.

Yağ oranı düşük karbonhidratlı besinler organizmada INSÜLİN salınımını artırır. İnsülin düşmandır !!! her ne kadar anabolik hormon olarak tanımlansa da, insülin sizi hem yağlı yapar hem de yağlı kalmanızı sürdüren etkileri oluşturur.

İnsülin biriktirici bir hormon olmasının yanı sıra inflamasyonu da tetikleyen bir özelliğe sahiptir. Bu etkisi hem doğrudan hem de dolaylı olarak sebep olduğu etkilerin ürünüdür.

Eğer kanda dolaşan şeker miktarı gerekli olan 5 gr düzeyinin üzerine çıkarsa organizmanın enerji amacıyla yağları tercih etmesi durur ve kanda zengin olarak bulunan glikoz tercih edilmeye başlanır. Kanda glikozun zengin olması aynı zamanda insülinin de kan konsantrasyonunun artması anlamını taşır. Artmış insülin kandaki glikozu dokulara yönlendirmesinin yanı sıra yağları da depolara yönlendirir. Dahası kandaki yüksek glikozu düşürmek amacıyla dokulara yönlendirdiğinde dokular bu glikozu da depo yağ formunda biriktirir.

Organizma 2 durumda yüksek miktarda insülin sentezler. 1) yüksek miktarlarda düşük yağlı karbonhidrat tüketildiğinde, 2) Bir öğünde yüksek miktarda kalori alındığında. Artmış insülin sizin kan şekerinizin belirli bir denge konumunda kalmasına izin vermez. Kandaki şekerin denge konumuna ulaşması uzun bir süre alır ve organizma için gereksiz bir yük sayılabilecek sayısız mekanizmayı gerektirir. Dahası bu mekanizmalar neticesinde oluşan artık maddeler toksit etkiye sahiptir. Daha inflamasyonun da ana nedenlerinden biridir.

Kanda insülin düzeyinin yüksek olmasına hyperinsulinemia (hiperinsülinemi) adı verilir. Hiperinsülinemiden kaçınmanın yolu paleolithic (paleotik) besinlerin tüketilmesidir. Paleotik beslenme, çokça et ve sebze, orta düzeyde kuruyemişler ve çekirdekler, bir miktar meyve ve hiç şeker tüketmeme olarak tanımlanabilir.

Paleotik beslenme mantığında olan ancak günümüz koşullara uyarlanmış ZONE diyet ve bu zone diyetin performans sporuna uyarlanmış şekline de CrossFit ZONE diyet adı verilir. Bu diyetlerin temel sistemleri benzer olsa da, bazı uygulamalar bakımından farklılık gösterirler.

Zone diyetin mantığı karbonhidratlar tarafından stimüle edilen insülin hormonunun etkilerini, protein tarafından stimüle edilen glukagon hormonunun etkileri ile dengelemektir. Zone bir diyetten ziyade yaşam bıyu kullanılabilecek şekilde planlanmış ve sürdürülebilir özelliği olan beslenme şeklidir. Bu beslenme şeklinin odak noktası yaşam boyu sözü edilen insülin – glukagon dengesini korumaktır.

Glukagon aynı zamanda vücutta depo edilmiş karbonhidratların steady rate ile kan dolaşımına verilmesini sağlar.


 

CROSSFIT ZONE (Omega RX Zone)

NE YENİR

Et, balık, sebze, az meyve, çok az nişasta tüketilir. Hiçbir şekilde şeker ve şeker türevleri tüketilmez.

PORSİYONLAR

Her ana ve ara öğün % 40 karbonhidrat, % 30 yağ ve % 30 protein içerir. Aktivite düzeyini ve yağsız vücut kitlesini sürdürebilip geliştirmeye devam edebilecek kadar kalori alınmalıdır. Zone dengesi her öğünde korunur.

ANA HEDEF

Atletik performansı geliştirmeye devam ediyorken yağsız vücut kitlesini geliştirmek. Optimal sağlık ve fitness düzeyini oluşturmak.

DAYANDIĞI TEKNİK BİLGİ

Artmış insülin’ in sebebi fazla karbonhidrat ya da kaloridir. Artmış insülin yağ birikimine sebep olur.

Zone diyette organizma insülin salınımını dengeler ve bir süper hormon olarak adlandırılan EICOSANOID salınımını arttırır. Tüketilen yağ çeşidi ve miktarı eikosanoid salınımına etki eder.

Burda anlaşılması gereken en önemli nokta iyi eikosanoidler ile kötü eikosanoidler arasında kurulması gereken dengedir. Hatta dengeden öte ağırlık noktasının iyi eikosanoidler tarafında olması gerekmektedir.

İnsülin yağ birikimini tetiklemesinin yanı sıra arşidonik asid üretiminin artmasına sebep olan anahtar enzimler üzerine de etki eder. Arşidonik asid kötü eikosanoid üretiminde yapı taşıdır.

NEYİN GARANTİSİNİ VERİR

Yağsız vücut ağırlığının gelişimine devam edip, sportif performansın günden güne gelişimi için gerekli potansiyelin oluşturulması

ALTI ÇİZİLMESİ GEREKENLER

Zone diyet ile ilgili bahsedilen tüm unsurlar geçerlidir. Zone diyet ile Crossfit Zone diyet arasındaki tek fark Crossfit Zone diyetin tamamen performans ile ilgili olarak zone diyetin geliştirilmiş hali olmasıdır.

BULGULAR

Bu diyet yolu ile crossfit sporcularının çok büyük bölümü çok ciddi sportif performans ve yağsız vücut kitlesi kazanımları elde ettiler.


 

önceki yazı

Crossfit Metodolojisi

sonraki yazı

Zone & Paleo Diyet

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken