EMS

EMS Egzersizleri

EMS “Electro myostimulation” olarak da bilinen, dışarıdan elektrik akımıyla kas dokunun uyarılarak aktive edilmesidir. Bu yöntem ilk olarak ileri düzey sporcuların sakatlanmaları sonrasında, tedavi sürecinde kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla kullanılmaya başlamıştır.

Daha sonraki yıllarda, kas kuvvetini artırıp, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri sebebiyle normal egzersiz süreçlerine dahil edilmeye başlanmış ve EMS Egzersizleri olarak tanımlanan Antrenman yöntemi fitness ve yüksek sportif performans sektöründeki yerini almıştır.

EMS egzersizleri esnasında kişinin düzeyine göre aktarılan elektrik akımı, kişinin yapmakta olduğu aktiviteyi 7 kata kadar zorlaştırıcı etki oluşturabilir. Buna bağlı olarak hem kas dokusunun sertleşmesi (tone) hem de metabolizmanın ileri derecede aktiflenmesine bağlı yağ dokusu kaybı oluşur. Bireylerin 20 – 25 dakikalık bir EMS egzersiz sürecinde harcadıkları efor sıklıkla 5 – 7 kat daha uzun sürede yapacakları GELENEKSEL FITNESS egzersizlerine eşdeğerde olur.

Bunun yanı sıra normal koşullarda yorgunluğa bağlı olarak sürdüremeyecekleri egzersizi dışarıdan elektriksel destek ile sürdürebildikleri için metabolik rezervin çok önemli bir bölümü devreye sokulacaktır. Bu egzersiz sonrası artmış oksijen tüketim (EPOC) evresinin süresini uzatır. Buna bağlı olarak egzersizi takip eden 3 – 24 saat metabolizma yüksek hızını sürdürecektir. Dolayısıyla bu süre zarfındaki toplam enerji tüketimi ve ilişkili yağ yakımı daha yüksek olacaktır.

önceki yazı

There is no more story.

sonraki yazı

Reformer & Mat Pilates

yazar

Dr. Bülent Kayıtken

Dr. Bülent Kayıtken